گر صبر کُنی، ز غوره حلوا سازی...

انواع پایانه فروش براساس نوع اتصال و کاربرد

-کارتخوان تلفنی (Dialup):
این نوع دستگاه، ساده ترین و رایج ترین نوع کارتخوان بوده که جهت اتصال به شبکه بانکی، از خطوط تلفنی استفاده می کند. کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه های خرد و با تعداد تراکنش متوسط می باشد که به سادگی و با اتصال تلفن فروشگاه به کارتخوان قابل استفاده خواهد بود.

-کارتخوان شبکه ای (LAN):
این نوع دستگاه برای اتصال به شبکه بانکی از بستر شبکه و اینترنت استفاده می کند. کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه های زنجیره ای، مراکز خرید و فروشگاه های با تعداد تراکنش بالا می باشد و از سرعت مناسبی در پاسخگویی برخوردار است.

-کارتخوان بی سیم:
برای اتصال این نوع دستگاه به شبکه بانکی به یک سیم کارت تلفن همراه که قابلیت ارسال و دریافت داده از طریق شبکه اینترنت (GPRS) بر روی آن فعال باشد، نیاز است. استفاده از این کارتخوان ها محدودیت مکانی نداشته و در هر نقطه تحت پوشش اپراتور تلفن همراه قابل استفاده می باشد. کارتخوان های بی سیم مناسب شرکت های پخش، تحویل حضوری و پیک می باشد.

-کارتخوان Wifi:
این کارتخوان برای اتصال به شبکه اینترنت از امواج Wifi استفاده می کند. کاربرد این دستگاه برای مکان هایی مانند رستوران ها، کافی شاپ ها و مراکز خرید است.

-کارتخوان متصل به رایانه (PC-Pos):
دستگاه های کارتخوان دارای قابلیت اتصال به سیستم های کامپیوتری را دارا هستند. در این حالت، عملکرد کارتخوان با فرمان رایانه صورت می گیرد. به این ترتیب و با صدور فاکتور در سیستم حسابداری فروشنده، دستور انجام تراکنش به همراه مبلغ و سایر اطلاعات مورد نیاز از رایانه به کارتخوان منتقل شده و دستگاه تنها در صورتی اقدام به چاپ رسید می کند که تراکنش با موفقیت انجام شده و مبلغ سند از حساب مشتری کسر شده باشد. همزمان، کارتخوان اطلاعات لازم برای رایانه را نیز جهت ثبت در سیستم حسابداری ارسال کرده تا اطلاعات عملیات مالی انجام شده به سیستم برگشت داده شود.

ارائه پوزهای جیبی

با تجهیزات مختلفی که امروزه عرضه شده اند می توان دستگاه POS را به پرینتر متصل نمود یا حتی گوشی همراه / تبلت خود را تبدیل به POS کرد و از طریق نرم افزاری که بر روی تلفن همراه نصب می باشد می توان با استفاده از کارت مشتری به شبکه بانکی متصل شد. البته این مورد هنوز در ایران فراگیر نشده و امیدواریم به زودی شاهد عرضه چنین فناوری باشیم.

نوشته‌های اخیر

شعبات ما در سراسر ایران

آخرین دیدگاه‌ها